Ekonomi

Balıkesir’de zeytinyağı üreten Fikret Özdemir mahalle halkının gönlünü kazandı

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde dedesinden miras kalan fabrikada zeytinyağı üretimi yapan Fikret Özdemir, hem mesleki tecrübesi hem de misafirperverliğiyle mahallelinin gönlünü kazandı. Burhaniye Belediye Başkan Yardımcısı Tarık Erdil ve Belediye Meclis Üyesi Hasan Küçükdereli, Fikret Özdemir’i fabrikada ziyaret etti.

Şahinler Mahallesi vatandaşlarının Fikret’in amcası Özdemir, misafirlerini fabrikada ağırladı. Zeytinyağı üretiminde tarihi bir tecrübeye sahip olan Özdemir, misafirlerine fabrikayı gezdirdi. Özdemir, 1961 yılında dedesinden miras aldığı fabrikayı şimdi çocukları Tevfik ve Uğur Özdemir ile birlikte işletiyor. Fabrikayı 1961 yılında askerden döndükten sonra dedesinden satın aldığını söyleyen Zeytinyağı Müdürü Fikret Özdemir, “Şu anda fabrikamızı dördüncü kuşak olarak işletiyoruz. 1961’den beri eski bir pres vardı. Onu değiştirdik. Yunan basınına devredip üsse götürdük. 2000 yılına kadar bu baskılara devam ettik.” . Günümüzde yeni makinelerin ortaya çıkmasıyla birlikte el değmeden yağ üretiyoruz. Zeytinyağı konusunda iyi bir tecrübem olduğunu düşünüyorum. Yağın verimine ya da asiditesine bakınca kararımı veriyorum. Bize bağlı 11-12 köyümüz var. Yıllardır herkesle arkadaşız. Eskiden fabrikaya gelenler “Kimin zeytininin bana ait olduğunu bilirdim. O zamanlar numaralandırma yoktu. Şimdi aldığımız her kasa zeytine numara veriyoruz. Kimin yağının içinde olduğunu bakmadan bile biliyorduk. Ben iki oğlum var. Onlar benden daha fitler. Her gün fabrikaya geliyorum. Ama sadece arkadaşlarımızı görmek için.” söz konusu.

Burhaniye Belediye Başkan Vekili Tarık Erdil, “Fikret Amca babamın arkadaşıdır. Fikret Amca, artık çok az sayıda olan gelenek ve göreneklerimizi yaşatan yapıların başında gelir. Fikret Amca cömert bir amcadır. Ne olursa olsun” dedi. Fabrikaya gelen çayını, tatlısını vermeden ayrılmaz.Fikret Burhaniye Amca “Türkiye’nin yaşayan en yaşlı zeytinyağı işletmecisidir. Şu anda bu zeytinyağı işi babadan oğula geçiyor. Artık her şey modernize edildi. Allah Fikret amcaya uzun ömür versin” dedi. – BALIKESİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu