Haber

Danimarka, Yüksek Enerji Fiyatlarından Acı Çeken Küçük İşletmelere Yardım Edecek

KOPENHAG, 24 Şubat (Xinhua) — Danimarka’da yerel topluluklardaki küçük işletmeler, yeşil enerji yatırımı için doğrudan mali destek ve yardım alacak.

Danimarka Sanayi, Ticaret ve Mali İşler Bakanlığı’ndan Perşembe günü yapılan basın açıklamasına göre, Danimarka Parlamentosu’nda varılan taraflar arası anlaşmanın (Folketing) ardından geçici destek programına 75 milyon Danimarka kronu (10,7 milyon $) tahsis edildi. Program, yüksek enerji fiyatlarından etkilenen küçük yerel işletmelerin 50.000 Danimarka kronuna kadar yardım için doğrudan başvurmasını sağlayacak. Bu yardımdan yararlanmak için, bu işletmelerin nüfusu 2.500’den az olan kasabalarda bulunması gerekir.

Basın açıklamasında Bakan Morten Bodskov’un “Bir enerji krizinin ortasındayız. Bu kriz ülke çapında, özellikle küçük yerel topluluklarda hissediliyor” sözlerine yer verildi.

“Pek çok küçük kasabada, topluluk toplanma yeri bakkal, fırın veya kasaptır ve artan enerji fiyatlarından etkilenenlere çok ihtiyaç duyulan yardımı sağlayan iyi bir program oluşturduk” dedi.

Program, işletmelerin yeni soğutulmuş vitrinler gibi güç tasarrufu önlemleri için mali yardım başvurusunda bulunmalarına olanak tanır.

Program, 10 Şubat’ta açıklanan 2,4 milyar Danimarka kronu değerindeki enflasyon yardım paketinin bir parçası. (1 Danimarka kronu = 0,14 USD)

haber-kagizman.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu