Haber

İsveçli faşist lider Erdoğan’ı ‘İslamcı diktatör’ olarak nitelendirdi

İsveç hükümetini destekleyen faşist İsveç Demokrat Partisi’nin (SD) genel başkanı Jimmie Akesson, İsveç’in NATO üyeliğini onaylamayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi. Dagens Nyheter gazetesine konuşan Akesson, Erdoğan’ı “İslamcı diktatör” olarak nitelendirdi. NATO üyeliği için “Türkiye’ye verilecek odunun bitmesi gerektiğini” savunan Akesson, “Nihayet antidemokratik bir sistem ve bir diktatörle karşı karşıyayız.”

“PUTİN HALK TARAFINDAN SEÇİLİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘gerçekten demokratik yollarla’ seçilip seçilmediğini sorgulayan Akesson, Erdoğan’ı ‘İslamcı diktatör’ olarak da tanımlayarak, “Evet, halk tarafından seçiliyor. Ona göre Putin de halk tarafından seçiliyor” dedi.

İsveç Demokrat Partisi, geçtiğimiz Eylül ayında yapılan seçimlerde yüzde 20’nin üzerinde oy alarak ikinci parti konumuna yükseldi. Bu partinin temeli, Ulf Kristersson hükümetinin sağcı koalisyonu için büyük değer taşıyor.

İsveç hükümeti, Türkiye’nin NATO üyeliğinin onaylanması için talep ettiği şartları yerine getirmek için bir dizi yasal düzenleme yapmak zorunda kaldı. Ülkenin NATO üyeliğinin 30 üyenin tümü tarafından onaylanması gerekiyor. Türkiye, geçen yıl haziran ayında imzalanan anlaşma uyarınca İsveç’ten “terör örgütleriyle” işbirliğine gitmesini ve “silah ihracatı kısıtlamalarını kaldırmasını” talep etmişti. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu