Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın basın toplantısında Zelenski’ye mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Vladimir Putin, Soçi’deki kritik görüşmenin ardından kameralar önünde açıklamalarda bulundu. Soru-cevap bölümünde Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’ye de bir açıklama göndererek onları yaklaşımlarını yumuşatmaya davet etti. O dönemde Putin’in Erdoğan’a yönelmesi dikkat çekiciydi.

ANA GÜNDEM TAHIL KORİDORU

Ana gündem maddesinin Tahıl Koridoru Anlaşması olduğu toplantının ardından Putin, Rusya’ya yönelik yaptırımların kaldırılmasını talep etti. Putin, “İkili görüşmemizde bu konudaki görüşlerimizi samimi bir şekilde değerli dostumla paylaştım. Bu kapsamda Birleşmiş Milletler ile istişare ederek önemli ilerlemeler içeren yeni bir teklif paketi hazırladık. Bunun mümkün olduğuna inanıyorum” dedi. Bu yeni süreçten sonuç alınacağına inanıyorum” dedi.

“UKRAYNA’NIN YAKLAŞIMINI BESLEMESİ GEREKİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Özellikle Ukrayna’nın burada Rusya ile ortak adım atma yaklaşımını yumuşatması gerekiyor. Özellikle şu andan itibaren Karadeniz Tahıl Koridoru’ndan en az gelişmiş fakir Afrika ülkelerine gönderilecek tahıl kıymetli. Ancak eğer 44 olursa” dedi. Buradan üretilecek tahılın yüzde 14’ü Avrupa ülkelerine gidiyor Rusya haklı olarak buna olumlu bakmıyor, yüzde 14’ü zaten buradan Türkiye’ye, yüzde 6 civarında da Afrika ülkelerine gönderilmişti.

PUTİN’İN YÜZÜ DİKKAT ÇEKTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna ile ilgili sözlerinin ardından Rusya lideri Putin’in yüz ifadeleri kameralara yansıdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu