Haber

İstanbul’un en yaşlı muhtarı koltuğu 39 yıl sonra bıraktı

Bağcılar Güneşli Mahallesi’ne 39 yıldır hizmet eden İstanbul’un en yaşlı muhtarı Atik Yağmur (87), görevini seçimi kazanan Engin Kılıç’a devretti.

Mahalli İdareler Genel Seçimleri’ne yaşı nedeniyle katılmayan Yağmur ile yeni muhtar Kılıç arasında devir teslim töreni yapıldı. Törene Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir ve çok sayıda vatandaş katıldı.

TV100’de yer alan habere göre, eski muhtara teşekkür eden Özdemir, Kılıç’a muhtarlık mazbatasını takdim etti. Eski muhtar Yağmur, burada yaptığı konuşmada, 39 yıldır görev yaptığı mahallenin sakinleriyle artık aile gibi olduklarını söyledi.

Sultanahmet’te bir basımevinden emekli olduktan sonra 5 yıl gezip, dolaştığını dile getiren Yağmur, “Daha sonra eşim ‘Ayaklarım ağrıyor.’ demeye başladı. Hanıma, ‘Ben muhtar olmaya gidiyorum.’ dedim. Burası 150 haneli bir köydü. Su, elektrik, okul yoktu. Bürokrasiyle aram iyiydi. İnsanları tavlamayı, işi almayı biliyorum. Elim de cömert. Yedirmekle içirmekle 7 okul yaptırdık. Bunları buraya getirdik” dedi.

Yağmur, Güneşli Mahallesi’nin sokaklarına asfalt yaptıklarını anlatarak, “O zaman Bakırköy’e bağlıydık, 125 tane muhtarlık vardı. Burayı ihya ettim. Güle güle kullansınlar. Küçük çocuklar doğdu, askere gittiler, evlendiler. Koca koca oldular. Küçükken çikolata verirdim. Kız çocuklarına 1 lira, mendil ve çikolata verirdim. Erkek çocukları gelirdi, onlara vermezdim” diye konuştu.

(HABER MERKEZİ)

haber-hopa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu