Haber

Sütunların eklenmesiyle binaya ‘Az Hasar’ raporu verildiği iddia edildi.

İki büyük depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde sütunlara ilave edilen ve içi taşlarla doldurulan binanın hafif hasarlı olduğu bildirildi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından kentte çok sayıda bina yıkılırken, çok sayıda bina da ağır hasar gördü.

Depremin ardından Dulkadiroğlu ilçesi Ballıca Mahallesi 10022 Sokak üzerinde bulunan Gündoğdu Apartmanı’nda hasar meydana geldi.

Yapılan tespitlerde tutulan az hasarlı raporuna itiraz eden apartman sakinleri, sorumlular hakkında idari işlem yapılmasını istiyor.

Bina sakini Ebubekir Gök, dairenin 2 yıllık olduğunu ve sadece sokaktaki dairesinin hasar gördüğünü söyledi.

“Burası 2 yıllık bir bina. Sarsıntıda, konutun üzerimizden uçmak üzere olduğunu hissettik. Yıkılacağını düşündük ve kendimizi dışarı attık. Buraya hasar tespiti için geldiler ve binamıza küçük hasar raporu verdiler. Buradaki şikayetimiz sütunlarımızı hep taşla doldurmaları. Yani birinci kattaki sütunların üzerine ilave yapılmış ve taşlar doldurulmuştur. Aslında yakından bakınca öyle görünüyor. Bunun yapılmasını istiyoruz. Çünkü bu binaya çok az zarar verdiler. Bu nasıl az hasarla veriliyor? Sütunlar her zaman çatlak ve taşlarla doludur. Bundan sonra bu binada yaşamak için herhangi bir can güvenliğimiz olacağını düşünmüyorum. Bu yapıyı yapan ve üretimine izin veren herkes için gerekli adlandırma işlemlerinin yapılmasını istiyoruz. Bunu yapanların cezalandırılmasını istiyoruz. Bu mahallede başka hasarlı bina yok. Sağa sola bakıldığında da görülüyor. Tabii burada müteahhitlerin de payı var ve binamızın yöneticisi de ne kadar ararsa arasın telefonlarımıza cevap vermiyor. Yani ilgilenmiyorlar”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu