Haber

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ortak basın toplantısında konuştu

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türkmen doğalgazının ve elektrik enerjisinin Hazar Denizi yoluyla Türkiye’ye iletimini görüştüklerini söyledi.

Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünü kutlayan Berdimuhamedov, “Ziyaret kapsamında Türkiye Cumhuriyeti’nin değerli cumhurbaşkanıyla dostluk ve karşılıklı anlayış atmosferinde çok verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Konuları değerlendirdik. Ülkelerimiz arasındaki ikili iş birliğinin çeşitli alanlarıyla ilgili.Ayrıca değerli, bölgesel ve ulusal konuları ilgilendiren “İddaa konularında fikir alışverişinde bulunduk.” sözlerini kullandı.

Berdimuhamedov, gelecekte dostluk, saygı ve karşılıklı eşitlik ilkelerine dayalı stratejik Türkmen-Türk iş birliğini geliştirmeye ve güçlendirmeye hazır olduklarının teyit edildiğini belirtti.

Berdimuhamedov, toplantıların devamında bölgesel ve uluslararası politikada önemli yere sahip olan konuların, özellikle güvenlik ve istikrarın sağlanması, uluslararası ilişkilerin kalitesinin arttırılması ile ilgili konuların ele alındığını belirterek, bölgesel ve uluslararası politikada önemli yer tutan konuların ele alındığını belirterek, bölgesel ve uluslararası politikada önemli yer tutan konuların ele alındığını söyledi. ikili ticaret hacmi çizildi. Berdimuhamedov sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte Türkmen doğalgazının ve elektrik enerjisinin Hazar Denizi üzerinden Türkiye’ye iletilmesi konusunu görüştük. Transit bölgede yakın iş birliğinin derinleştirilmesinin iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi açısından önemli olduğunu teyit ettik. Bu kapsamda, özellikle Trans-Hazar olmak üzere mevcut ulaşım koridorlarının “Hazar Denizi ve Karadeniz Koridoru’nun aktivitesinin artırılmasına yönelik yeni tarafların kurulmasının karşılıklı çıkara uygun olduğunu ifade ettik.”

Ulaştırma departmanındaki ortak çalışmanın daha etkin hale getirilmesi için gerekli çalışmaların yapılması konusunda mutabakata varıldığını kaydeden Berdimuhamedov, sanayinin çeşitli alanlarında iş birliğinin geliştirilmesine ilişkin konuların da değerlendirildiğini belirtti.

Berdimuhamedov, müzakereler sonucunda iki ülke arasında siyasi, ticari ve ekonomik alanlarda iş birliğinin geliştirilmesine yardımcı olacak değerli belgelerin imzalandığını söyledi.

savastepeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu